Kako je sve počelo?Slučajno nije sigurno,jer sam rođen na obalama dve reke a šta bi leti radili dok su drugi na morima i letovalištima,nego išli na kupanje i pecanje.
Možda će zvučati čudno i zbunjujuće, ali pred prve prolećne izlaske na vodu ipak bi trebalo izvršiti one, bar osnovne pripreme.
Pre početka ovog teksta odmah da razjasnimo osnovno pravilo vezano za štapove, NE POSTOJI UNIVERZALNI ŠTAP za lov svih vrsta ribe.
U zaista pravoj šumi štapova koji se mogu pronaći u našim prodavnicama riboopreme prava je umetnost izabrati ono što vam je potrebno. Iskusniji ribolovci već znaju koji pribor, za koju ribu, koja marka, koja akcija, ali kada mladji ribolovci udju u radnju njima stvarno treba pomoć. Ovaj tekst je namenjen prvenstveno njima.
Spravica koju bi trebao da ima svaki ribolovac na vodi, a ne zauzima puno mesta. Može se zakačiti zakačkom na prsluk da bude pri ruci.
Sportsko-rekreativni ribolov je nezamisliv i nemoguć bez udice. Ona je stara koliko i ovaj naš sport samo što se vremenom radilo na njenom poboljšanju, kako u pogledu strukture materijala tako i na njenom izgledu.
Mašinice bi mogli podeliti na stacionarne i rotacione.
Rotacione mašinice najčešće koriste mušičari i one su obično automatizovane -namotavaju strunu pritiskom na ručicu jer se opruga "nabila energijom" dok ribolovac maše štapom i strunu izvlači za zabačaj. Na našim prostorima ( i u celoj Evropi) najrasprostranjeniji su stacionarani čekrci, dok se na Američkom kontinentu više koriste multiplikatori.